Sveicināti Viesis
Otrdiena
13.11.2018
23:41

Мой сайт

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Raksti un publikācijas [6]
Meklēšana
Mūsu aptauja
Kāds grīdas segums Jums labāk patīk?
Atbilžu kopskaits: 152
Vietnes draugi
Statistika

Onlainā kopā 1
Viesi 1
Lietotāji: 0
Sākums » Raksti » Raksti un publikācijas

Ceļ firma, pieskata būvuzraugs

Ceļ firma, pieskata būvuzraugs

Kā pareizi sastādīt būvdarbu tāmi? Kā atrast celtniecības firmu un būvuzraugu? Kā slēgt līgumus ar būvniekiem?

Ideāli, ja būvdarbu tāme ir iekļauta būvprojekta sastāvā, taču parasti tas notiek, savstarpēji vienojoties pasūtītājam un arhitektam. Tāpēc visbiežāk tāmi jāpasūta atsevišķi sertificētam tāmētājam, ko var atrast interneta meklētājos vai būvniecības katalogā. Profesionāli sagatavotā tāmē jābūt izcenotiem visiem darbiem un materiāliem, kā arī iekļautām darba algām

Tāmes sagatavošana var ilgt pat vairākas nedēļas. Maksu par tāmētāja pakalpojumiem parasti ir 0,2—1 % no kopējām būvizmaksām. Piemēram, ja pāris dienās nepieciešama tāme 100 m2 mājai un kopējās projekta izmaksas ir Ls 32 000, tad tāmētāja honorārs būs Ls 300—320.

Var rīkot arī cenu tenderi, taču būvfirmām visbiežāk ir sagatavots savs cenu piedāvājums, pēc kura pasūtītājs var izvēlēties vienu vai otru firmu.

Neatkarīgi no tā, kas tāmi izstrādājis,vajadzīgs arī kāds, kas to kompetenti izvērtē — vai cenas nav "saskrūvētas", nepamatoti pazeminātas, vai arī vienkārši sarakstīti cipari. Risinājums ir jau šajā projekta stadijā nolīgt būvuzraugu, kas vēlāk kontrolēs arī celtniecības darbu kvalitāti.

Būvfirma. Līgums

Ja mājas būvniecībai aicina firmu, vēlams palūkoties Ekonomikas ministrijas mājaslapā un noskaidrot, vai firma ir iekļauta komercreģistrā un tai ir izsniegta licence. Tāpat ieteicams būvfirmai prasīt, lai uzrāda trīs četrus iepriekšējos objektus, un pajautāt arī atsauksmes no cilvēkiem.

Ar būvfirmu noteikti jāslēdz būvniecības (uzņēmuma) līgums. Taču, lai neparakstītu sev neizdevīgu līgumu, vēlams konsultēties ar juristu, kas specializējies būvniecībā. Vispirms jāpārliecinās par būvfirmas paraksta tiesīgajām personām, par to, vai uz šo firmu nav VID liegumi vai piedziņas atzīmes

Nolīgstot celtnieku brigādi, jāraugās, vai viņiem ir tiesības veikt attiecīgos darbus. Jāslēdz arī darba līgumi, jo objektā var ierasties VID pārstāvji un pārbaudīt, vai no strādnieku darba algas tiek maksāti nodokļi.Tikai radinieki var piedalīties mājas būvniecībā kā pašnodarbinātas personas, nemaksājot nodokļus.

Būvuzraudzība

Būvuzraugu nolīgst tikai tādā gadījumā, ja māju ceļ būvfirma. Viņš ir pasūtītāja pārstāvis jeb "acis un ausis" būvobjektā, un viņa pienākums ir skatīties būvniekam uz pirkstiem. Taču būvuzraugs pēc vienošanās var sniegt konsultācijas jau būvprojekta izstrādes gaitā.

Kategorija: Raksti un publikācijas | Pievienoja: maccho (20.05.2009)
Skatījumu skaits: 1656 | Reitings: 0.0/0 |
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: